Maciej KaczkA R C H I W A L I A

oto stara wersja stronki na której do lipca 2007 gromadziłem różne linki i informacje o moich artystycznych zabawach.
Kiedyś to może uporządkuję, na razie zostawiam tak jak było.
Cała moja późniejsza twórczość sieciowa relacjonowana jest na blogu, zainteresowani niech przejrzą archiwa.


 


Przez jednych podziwiany za sceniczną zjawiskowość, rymotwórczą finezję i ambitny wokal
według innych niezrozumiały pseudoartysta i uosobienie obciachu.
Kawiarniany śpiewak, ironiczny poeta, mistrz slamu poetyckiego, bohemiarz i skandalista.
Autor tomu wierszy "Wiosna" i płyty z pieśniami autorskimi "Soft LAns i roMans".

Maciej Kaczka
e-mail: maciej@kaczka.art.pl

Kochani Fani! Fanki z łapanki!

Dnia 4. lipca 2007 Postanowiłem swoją aktywność sieciową kontynuować w mało odkrywczej, ale szybkiej i wygodnej formie i zapraszam na...


I jeszce coś dla megafanów: jako, że przybyło mi miejsca na serwerze - wrzucam kilka moich najpopularniejszych muzycznych klipów, które można sobie teraz ściągnąć i obejrzeć w lepszej jakości niż na youtube:

Dla wchodzących pierwszy raz: krótka informacja o mnie...>

starsze newsy...


1. lipca 2007 : Jeszcze jeden filmik, tym razem z imprezy Blich Art...> O poprzedniej można przeczytać w felietonie...>

28. czerwca 2007 : Dziś, w 51. rocznicę wypadków poznańskich publikuję kolejny odcinek magazynu mRRRukot...> tym razem w wersji tzw. społecznie zaangażowanej.

9. czerwca 2007 w ramach "Nocy Teatrów" na scenie pod Bramą Teatru im. Słowackiego w Krakowie miał miejsce slam poetycki, trochę niezbyt składnie i bez formalnych rygorów prowadzony przez Grzegorza Łukawskiego. Zjawiłem się tam z obowiązku mówiąc kilka starych tekstów ale i jeden nowy wierszyk. Oto relacje filmowe - z recytacji moich i dwóch innych poetów. Zwracam uwagę na brawurowy debiut slamowy Tomaszka Pułki. W kolejności występowania:


26.05. Dziwnym zbiegiem okoliczności wystąpiłem w Piwnicy pod Baranami, śpiewając "Wojtka". Oto relacja filmowa...> z występu. Przypomnę, że tutaj...> wisi tekst i nagranie studyjne tej historycznej już piosenki
26.04. w Sali Fontany klubu "Pod Gruszką" w ramach wieczorku poezji śpiewanej wykonałem kilka pieśni terenowych (akompaniował na gitarze Oskar Kozłowski). Bardzo rzadko i "z doskoku" wykonujemy ten repertuar, toteż nagranie dalekie od muzycznej doskonałości, ale ma swój żywy klimat :)


Wideoklip (8'09")...>

A tutaj... > migawka z innego wieczorku poetyckiego w Cafe Szafe, gdzie Na wiotkich postronkach podobało się nawet w wersji mówionej, wersja śpiewana już wkrótce.

10.04.07. I ja niestety padłem ofiarą pewnego sztubackiego serwisu...> publikującego fałszywe njusy.  Za czasów licealnych z kumplami robiliśmy inteligentniejszy kabaret, ale cóż - wtedy nie było internetu i szalała cenzura. A tym razem poszło o niewinny, satyryczny wierszyk...>

3.04.07. Internetowa premiera: REJS, czyli statek pijany w Polskej Amazonii. Pasażerowie: Maciej Kaczka & Tomaszek Pułka
Kolejny odcinek kontrkulturowego magazynu publicystycznego mRRRukot dedykujemy wszystkim poetom, którzy preferują wyłącznie siedzenie w knajpach i nie opisywanie niczego oprócz miasta i cywilizacji. Nasz po whitmanowsku perwersyjny filmik ma zarazem wzbudzić miłość do przyrody, delikatnej muzyki Wagnera (podróż Zygfryda po Renie ze "Zmierzchu Bogów) oraz poezji tradycyjnie śpiewanej ("Dumka wrześniowa", pieśń napisana w 1999,  nagrana w 2005 r.)

A teraz zapraszam do obejrzenia i posłuchania poprzednich nagrań:
Skomentować można na portalu  krakownews.pl...>  na blogu krakoff.info (dziękuję redaktorom za linki!)
oraz na  blogu czerskiego...> (przesadził rzecz jasna z peanami, proszę pamiętać że to kumpelska ironia ;)


Kiedyś ktoś, nieważne kto, napisał o mnie: "znany w pewnych kręgach... poetofil". To określenie przypadło mi do gustu a Adam Wiedemann zaproponował, abym swoją kolejną płytę nazwał po prostu "FIL". Pewnie nieprędko uda mi się ją wydać, może pod koniec roku, jako dodatek do jakiegoś pisemka literackiego. Póki co chętnie nagrywam pojedyncze kawałki w duecie i z innymi śpiewającymi poetkami i poetami. Pierwsza była Ewa Sonnenberg, która zanuciła "Besame mucho..." w "Wojtku". Teraz nową, uwspółcześnioną wersję starego tanga samobójców nagrałem z Piotrem Czerskim, znanym sieciowym performerem z Trójmiasta, członkiem zespołu "Towary zastępcze" i współautorem głośnej płyty "Ciche dni". Tutaj...> opublikowałem moją część tekstu. Za ilustracje do teledysku posłużyły  sceny z performansu nieszczęśliwej krakowskiej malarki (a właściwie już nie krakowskiej tylko z Jasła), Pauliny Lignar. Warto pamiętać, ile kontrowersji i protestów miejskiego plastyka wywołał ten niecodzienny performans.

Podczas tej samej sesji nagrałem też pośpiesznie w studio Tańczące eurydyki...>  czyli cover wielkiego przeboju Anny German z lat 60-tych. Jestem chyba pierwszym facetem który odważył się nagrać ten niezwykle trudny, kobiecy utwór. Proszę o przymrużenie oka i wyobrażenie sobie, że śpiewa go mocno pijany orfeusz;)  Połączyłem go z wierszem "Bilet (calando)" młodego poety Tomaszka Pułki, bohatera kilku fajnych wideoklipów np. tego...> i tego...> Recytuje go mój nowy pianista, Emil Wilczek który oczywiście również akompaniuje w obu utworach.

24.03.07. Wrzuciłem na YouTube kilka wideoklipów z krakowskiego SLAMU w Klubie Pod Jaszczurami z 20. marca, który był pierwszym prawdziwym slamem, jaki odbył się w Krakowie po niemalże 3 latach!!! Czy na kolejny slam będziemy znów tak długo czekać? Publiczność dopisała, zjawiła się czołówka polskich slamerów. Oto występy w pierwszej rundzie - mój i moich trzech przyjaciół, których uznałem za wartych sfilmowania :)


Popatrz też niżej - filmiki z pojedynku slamowego 23.01.

17.03.07. Brrr... to straczny obciach ale jednak poinformuję. Kilka dni temu w sieci pojawił się, jak to mówią  mój pierwszy "bootleg"...> czyli nagrany na komórce przez Pawła Dunin-Wąsowicza spontaniczny występ w legendarnym, nieistniejącym już starym "Lokatorze", kiedy to po pijaku nad ranem (sącząc piąty albo szósty browar) wyję m.in. piosenkę "Wojtek". Nagranie ostrzegam! - nie jest przeznaczone dla osób o wrażliwym słuchu,  ma za to niewątpliwą wartość towarzysko-pamiątkową. Cała historyjka została zresztą barwnie opisana w pewnym felietonie...>. A tutaj...> komentarze na "kumplach".

23.02.07. Moja "głośna" produkcja z lutego to:

 QANTATA, czyli "Rozkochani w Krakowie"

Klip wideo na YouTube...> (trwa dokładnie poetyckie 444 sekundy!)
mirror na google video...> oraz drugi mirror na metacafe.com...> (stąd można ściągnąć plik avi)
 muzyka w formacie mp3...> (skrócona do ok. 6 minut)
tekst libretta...> (na portalu nieszuflada.pl)

Nie jest to oczywiście stricte parodia, tylko mój autorski głos w dyskusji, jaka rozpętała się na temat "Rubik i Książek vs. krakowska konserwa", gdzie obu stronom dostaje się po równo. Wyraz radości i wesłości, że doczekaliśmy się tak spokojnych i szczęśliwych czasów kiedy nie ma poważnych problemów i do rangi głównego njusa dnia urasta fakt, że jakiś tam grajek dostał od miasta okolicznościową fuchę.

To skromna i pośpieszna amatorska produkcja (trzy sesje nagraniowe, dwa dni zdjęciowe)- mój pierwszy film muzyczny z fabułką, na synchronizowanej ścieżce dźwiękowej, więc proszę o wyrozumiałość za wpadki i niedociągnięcia. W następnych produkcjach lepiej przypilnuje synchro i montażu. W pierwszym tygodniu film w internecie obejrzano ponad 17 tys. razy. Tym co zrzędzą i krytykują odpowiadam bon motem  Zenka Laskowika z lat 70-tych: "ale inteligencja się śmieje!

A oto zestaw linków, dzięki którym można zgłębić temat:

Mój pierwszy, styczniowy anons o projekcie...> Jego medialne echa, notatki, zdjęcia ze studia nagraniowego itp.
"Kaczka składa Rubika w kostkę" njus na portalu wp.pl...> 
Njus, sondaż i dyskusja  na deserowej...> stronie Gazety.pl
Dyskusja na blogu "kumple"...>  gdzie wyjaśniam m.in. dlaczego utwór jest tak a nie inaczej skomponowany.
Refleksyjny, zbeletryzowany komentarz na innym ambitnym blogu...>
Komentarz i dyskusja na portalu krakownews.pl...>
Zajawki na portalach "tęczowych" tutaj...> i tutaj...>
Zabawny komentarz na katolickim forum Frondy...>
Polecam też obszerny artykuł Chłopeckiego...> o Rubiku oraz... humorystyczny teledysk...> rosyjskiego pop-tenora Baskowa. Widzicie podobieństwa ?  ;)
Śmieszna fotka - Miriam charakteryzuje mnie w Alchemii, na "operowego księcia" - stąd...> do ściągnięcia w pełnej rozdzielczości np. do publikacji w prasie. A tutaj...> stopklatka z filmu. Gdyby ktoś chciał plik video w lepszej rozdzielczości (na YouTube słabo widać niektóre szczegóły) - proszę pisać na priva, podślę link do ściągnięcia.

9.02.07.  Prace nad "qantatą" posuwają się do przodu, a w międzyczasie coś z nieco innej beczki. Do ściągnięcia nagranie live...> (Willa Decjusza 2005) znanej pieśni Wertyńskiego "To, szto ja dołżen skazat'". Dedykuję ją uśmierconym przez Igora Stokfiszewskiego poetom polskim lat 90-tych.

23.01.07.  Zapraszam do obejrzenia relacji z mojego pojedynku z Jasiem Kapelą w Sali Mehofferowskiej w Krakowie 15 stycznia br. Konferansjerem był Jarek Lipszyc. Ponieważ kamerzysta Jezior nie nagrał wszystkich scen z Kapelą, zrobiłem dokrętki dwóch jasiowych wierszy u mnie na podwórku. Proszę docenić ten gest szacunku wobec konkurenta, o którym właśnie ukazała się plotka...>

...> Część 1...>  Zajawka Lipsa i pierwsza runda w całości
...> Część 2...>  Fragmenty drugiej i trzeciej rundy oraz dokrętki Jasia

Był też do pobrania plik slam.avi (65Mb) z całym, 15-minutowym reportażem ale wybaczcie - link chwilowo nieczynny, ze względu na duży
ruch blokował mi się serwer... tak że zapraszam tylko na YouTube. Jak komuś bardzo na tym pliku zależy, niech pisze do mnie na priva.

Ponadto... na pewnym "orgastycznym portalu" ukazał się całkiem spory wywiad...>  który  udzieliłem... nie bardzo już pamiętam gdzie i kiedy, chyba w jakiejś knajpie, bo mówię niezbyt składnie. Ale niczego się nie wypieram.

10.01.07. Niedawno zostałem nagrodzony w pewnym specyficznym i sympatycznym internetowym konkursie poetyckim...>. Jeden z konkursowych wierszy, "Łkanie o północy" wywołał niegdyś spore oburzenie, tekst i dyskusja tutaj...> Wczoraj odczytałem jego wciąż poprawianą wersję...> na konkursie w Klubie Pod Jaszczurami, co zostało uwiecznione na wideoklipie...>

Z tego samego nurtu: od dzisiaj  stąd...> do ściągnięcia moja kolejna piosenka autorska "W imię mniam". Tekst i komentarze...>

7. 01.06. prezentowałem różne wersje wierszy z cyklu "Podróż Zimowa" na wieczorku-koncercie w Willi Decjusza. Tutaj...> można przeczytać moje tłumaczenia wierszy Müllera, które pięknie recytował Tomek Burzyński.  A tutaj...> relację prasową. Nowość z 29.01:  filmik...> z zakończenia koncertu.

30.11.06. Co się narobiło się... Mój spontaniczny wygłup - zamieszczenie  satyrycznej piosenki na YouTube przyciągnęło rekordową widownię ponad 40 tys. internautów a cała historia została opisana w absurdalnym felietonie P. Mareckiego, który w tajemniczych okolicznościach znikł później ze stron krakowskiej Wyborczej, ale jest jeszcze do przeczytania tutaj...>. Zniesmaczonych zapewniam, że to jednorazowy gag, nijak nie przystający do reszty mojej twórczości ;) Np na mojej płycie (patrz niżej) oprócz kawałków satyrycznych, zapisałem kilka pieśni opiewających przyrodę i krajobraz Podlasia.

Kononowicz song:  tekst i informacje...>    
wideoklip...>    plik mp3...>   plik 3gp...>

video

25.10.06. Mój debiut na YouTube! Na tym popularnym serwisie video umieściłem robocze nagrania live dwóch arii operetkowych z niedawnego koncertu w Muzeum Galicja. Jakość bardzo kiepska, również wykonanie dalekie od ideału, ale są dość zabawne, więc co mi tam, pośmiejcie się:

Lehar: Gern hab' ich die Frau'n geküsst...>   
Sieczynski: Wien, du Stadt meiner Träume...>

Oraz jedną z moich autorskich, pijacko-knajpianych piosenek po niemiecku, czyli Ein Lied zum singen hin und wieder...>

Polski Klaus Nomi? tak zatytułowałem mój występ w 13.10. we Wrocławiu, w ramach pewnego dziwnego festiwalu...>
Umieściłem też tutaj...> zapis nutowy moich dwóch najpopularniejszych piosenek.

1.09.06.  Nie ma to jak Gorcstokowa publiczność!!! Oto "terenowe" nagranie live pieśni Lu Cardillo...>   sprzed tygodnia. Jakość kiepska, ale w końcu, jak to mówią "chodzi o przekaz", a przede wszystkim reakcję słuchaczy :) Tekst tutaj...>
Tymczasem Red. Marecki znowu napisał o mnie w swoim felietonie...> zaś tutaj...> można obejrzeć film - etiudę Michała Zadary, pod tytułem nomen omen "Marecki", w której to gram epizod przy barze nieistniejącego już "Lokatora". Proszę zwrócić uwagę na kolor włosów!


27.07.06. Mam dla was dwie nowe piosenki terenowe...> (na razie słowa i nuty, nagrania mam nadzieję już wkrótce) 
Premiera odbyła się na śpiewankach turystycznych w Muszynie, kolejne moje występy będą miały miejsce na festiwalu "Gorcstok" w ostatni weekend sierpnia.
15.07.06. Jest już opublikowany obszerny wywiad dla portalu artpapier.com...>
a jego fragmenty można skomentować na "pewnym portalu"...>
25.05.06. Słowa mojej piosenki "...jest modny wodny drób" są prorocze. W związku z aferą jaka wybuchła przy okazji wybicia "polskiego" medalu Mistrzostw Świata w Niemczech, przypominam pewną moją publikację sprzed ponad 20 lat...>

23.05.06. Piotr Marecki nabija się ze mnie w krakowskiej Wyborczej.  Odszczekałem się w Tygodniku...>

Zacząłem udzielać się na portalu poetyckim nieszuflada.pl m.in. dyskutując z moim młodszym, acz nieporównanie bardziej utytułowanym kolegą Jackiem v. Dehnelem na tematy translatorskie. Przy tej okazji przypomniałem sobie moje zabawy z tłumaczeniem znanego cyklu pieśni "Podróży Zimowej" Wilhelma Müllera. Efekt można zobaczyć tutaj...>
1.05.06. To dopiero skandal!!! Moja piosenka promowana jest na portalach, których nazwy aż strach wymieniać! Szegóły można przeczytać tutaj i tutaj (wstęp tylko dla pełnoletnich!). Zaproszono mnie też do występu na koncercie w warszawskim klubie Skarpa 10.czerwca, razem z innymi gwiazdami poezji śpiewanej, 

24.04.06. Jest już do ściągnięcia finalna wersja mojej głośnej i skandalicznej piosenki wojtek.mp3...>  (3.8 Mb)
Więcej informacji i tekst utworu na podstronie queer...>  A jak się fajnie bawiliśmy można zobaczyć na fotkach ze studia nagraniowego...>
Meine zwei erste Geländelieder: Texte schon fertig...>  mp3 Aufnahmen folgen...

Z okazji pojawienia się wieloryba w Bałtyku i w Wiśle przypominam stosowny wierszyk wraz z nagraniem...>

Już po udanym występie w teatrze Korez w Katowicach. Tu znajdziesz skromną galeryjkę fotek ...>
Można też przeczytać utrzymaną w kampowym duchu relację w artpapier.com...>
Wkrótce na łamach tego portalu wywiad, jaki ma przeprowadzić ze mną Iga Noszczyk
Tylko dla megafanów: archiwalny wywiad.doc który udzieliłem Piotrowi Mareckiemu, i który ukazał się był w pierwszym numerze "Lampy" w kwietniu 2004.

24.10.05. na cześć wygrania wyborów przez wiadomo kogo niech i ja dołożę unikalne nagranie mojej najbardziej kaczej piosenki
Krzyżówka 2.9 Mb
(nagranie live z festiwalu "Gorcstok" w 2004 r.)
Teksty innych piosenek ornitologicznych znajdziesz tutaj...>
rysował Adam Wiedemann

Moim jak dotąd jedynym "oficjalnym" wydawnictwem  jest wydany w 2005 r. tomik poezji "Wiosna" wraz z dołączoną płytą Soft LAns i roMans zawierającą piosenki i recytacje wierszy slamowych z akompaniamentem trio smyczkowego.  

oraz merlinie, pętli czasu i innych...Errata, czyli wszystko o płycie Soft LAns i roMans w nowej wersji tutaj...>
Erratę można ściągnąć także jako plik worda...>plik pdf...>

Niektóre nagrania z płyty: 

recytacje:
wielorybi śpiew 4.6 Mb
pohymnie 2.8 Mb

piosenki:
jesteś chodzącą krainą łagodności 3.8 Mb
piosenka do śpiewania w kółko 3.9 Mb
W imię mniam 4.4 Mb
wiosenny deszcz 4.6 Mb

jasna noc 3.4 Mb

Opinie o książce